nem tarttyuk. se azoknak el vesztésit nyomorusagnak. 2. a midön jobban szerettyük szegénységben élni, mint sem rosz utakon gazdagságot szerezni., vagy azokot meg tartani, 3 a midön nem a rosz kivánságokot keresük. meg elégitteni, hanem tsak a szükség és a bé vett jó szokás szerént élni akarunk azokbol; 4. amidön másokal jól teszünk, és a szegényeknek adgyuk a szükségen felyül valot

K Ez igy lévén tehát kevesen vannak akik nem fösvények?

F Igen is mivel nagyob része a keresztyéneknek a fösvénységért vesz el. söt még az a nyomoruság hogy kevesen gondolkodnak arrol:

Magyarázat

Sokan meg tsallyák magokot a fösvénység iránt, azt tarttyák hogy nintsenek ebben avétekben, amidön olyan utakon keresik, és tarttyák meg a joszágokot, a melyek. kárára nintsenek másoknak, a midön akölttségek rendekhez képest vagyon. és hogy nem olyan sobrákok mint akik magoktol is szánnyák., de emég nem elég, mert ugy is fösvények vagyunk. ha avilági jókhoz kaptsollyuk magunkot szivünket, söt még az olyan jokhoz is a melyek ös örökünk. ilyen értelemel, kevesen vannak akik fösvények ne volnának, de még joszág nélkül is lehet valaki fösvény. a szegények fösvények, a midön agazdagságot szeretik. és a midön szegénységeken suhajtoznak. és azt nyomoruságnak tarttyák.

K Mik okozák a fösvénységet?

F A kevelység, a minden látásnak tudásnak kivánsága. és a mértekletlenség, mert a világi jokot nem egyébért szeretik, hanem hogy ezen három véteknek eleget tehesenek.

(V/1. Catechismus Formájára valo kőzőnséges Oktatasok: 317)


Előző oldal | Következő oldal