szabni apüspöknek, részt az egy háziaknak, reszt a szegényeknek, részt. a templom ujitására., végtire asok változtatások után aza szokás maradot meg. a melyet mostanában látunk. és ugyan azon mostani szokás szerént is szollunk it az egy házi joszágokrol.

K Mitsodásnak kel lenni hogy lehesen beneficiumot birni?

F Tonsuratusnak kel lenni. jó életünek, és jó erkölcsünek, és hogy alkalmatos legyen végben vinni. ahivatalokot melyek kivántatnak abeneficiumhoz.

Hogy ha pedig olyan beneficiumot bir hogy köteles amások lelkére vigyázni. papnak kel lenni. predikálani, gyontatni. aszentségeket ki kel osztogatni. és ezeket jól kel vegben vini.

K leheté beneficiumot adni az Attyafiainak vagy jó akaroinak?

F lehet hogy ha azok arra méltobak másoknál. de hanem méltobak az Istent meg bánttyák, és az Anyaszent egy házat meg botránkoztattyák, igen könyü ez iránt magának hizelkedni, de jaj annak a ki ebben adologban magának hizelkedik.

K A keresztyéneknek. nem kel tehát tsak könyen arra ajánlani magokot hogy beneficiumot szerezenek attyokfiainak és jó akaroinak.?

F. Nem mert ha olyan keresztyének kik az Istent félik, könyen arra nem ajánlyák magokot, hogy másoknak egy házi joszágokot szerezenek, 1. hogy ne részesüllyenek azoknak vétkekben kik azokot osztogattyák, és akik kérésekre nem a leg érdemesebbet választották, 2. azért hogy Isten elött számot ne adgyanak azokért avétkekért a melyekben eshetik az akinek az egy házi joszágot szerzették,

(V/1. Catechismus Formájára valo kőzőnséges Oktatasok: 628)


Előző oldal | Következő oldal