bizonyos kérésinket meg nem halgattya., noha azok jók legyenek is. oka az, mert az Isten minket szeretvén jóbban tudgya minálunknál hogy nékünk mi hasznos. és szükséges, ha valamit meg nem enged, az, azö jóságátol vagyon. ha pedig más uton akar minket vezérelni az üdveségre, nem azon amelyet mi választunk magunknak, azt irgalmaságábol tselekeszi.

K Az Isten nem halgattyaé meg abünösök kérését, amit tölle kérnek rosz kivánságal.?

F Sokszor történik hogy az Isten ahamisakot sziveknek kivánsági alá adgya. és hozájok valo haragját meg mutattya abban. hogy meg adgya.amit kérnek, valamint hogy irgalmaságábol meg nem adgya.sokszor azt amit tölle kérnek, hogy ha amit tölle kérünk az ártana az üdveségnek, ha az Isten azt meg adná, arettentö jele volna az ö igasságának, és haragjának, ha pedig meg nem adgya. ajele Atyai jóságának., ebböl azt kel ki hozni, hogy midön az Isten ez életben ostoroz. nem hogy azért zugolodni, vagy panaszolkodni kellene, hanem még meg kel néki köszönni. és azt kel kivánni hogy tsak azt a kérésünket halgasa meg, a melyikét láttya. hogy az üdveségre szolgálhat.

9 Articulus Hogy mitsoda formában kel lenni atestnek az imádságkor.

K Hogy az imádság jó legyen. atestnek mi formában kel. lenni?

F. Külömböztessük meg elöbször a közönséges imádságot. akülönösös imádságtol., ami aközönséges imádságot illeti, jóbban nem tselekedhetünk mint ha az Clericusokhoz szabjuk magunkot,. a mi akülönös imádsagot

(V/1. Catechismus Formájára valo kőzőnséges Oktatasok: 684)


Előző oldal | Következő oldal