dolgokra akarja forditani. ezt a szokást pedig szent Basilius szerent az Apostoloktol vettük. Baronius a 131 esztendöröl irván meg bizonyittya hogy ezt a szokást az Apostoloktol vettük.

K Miért szentelik meg avizet?

F Azért hogy az imádságoknak erejek által az ördögnek ne légyen semi hatalma azokon a kikre hintik azt a vizet, hanem a szent Lélek lakozék azokban kegyelme által, ezeket kéri tehát az Anyaszent egy ház az Istentöl a midön avizet meg szenteli.

K Miért elegyittik meg a szentelt sóval a szentelt vizet?

F A só aböltseséget, és az okoságot jelenti, valamint a kristus mondgya, aviz pedig a fejérséget. es a tisztaságot, az Anyaszent egyház esze elegyitvén ezt a két félét,. azt kéri az Istentöl azoknak, kik azal meg hintik magokot, hogy a szent Lélek meg tisztitván öket adgya beléjek a galambnak együgyüségit, és tisztaságát, és a kigyonak okoságát.

K Miért szentelnek vizet minden vasárnapon?

F Azért hogy abol avizböl ki ki ahivek közül a maga házához vihesen.

K Miért hintenek leg elöbször szentelt vizet az oltára, és az után a népre?

F Az által azon kérik az Istent hogy a gonosz lélek onnét el távozék. és kisérteteket ne okozon az Isten szolgainak, hanem a szent Lélek áldgya meg, és vegye el a hivek ajándékit:

K Miért hintenek szentelt vizet anépre mise elött?

F Azért hogy meg tisztitván az Isten kegyelmét kérjék arra hogy a gonosz lélek ne kisérttse anépet a szent Áldozat alat, hanem a szent Lélek erösittse meg öket kegyelmével.

(V/1. Catechismus Formájára valo kőzőnséges Oktatasok: 890)


Előző oldal | Következő oldal