F. Az által az irás azt akarja velünk meg értetni. hogy annyi sok szenvedése. és faradsága után., ótt örök nyugodalomba vagyon. mint királyi székiben.
K. A kristus menyben valo menetele hasznos volté az embereknek.?
F Azt ugy kel tekénteni 1. mint az emberi természet gyözedelmének napját. 2. mint reménségünknek erös fundamentumát.
K. Miért mondod azt. hogy a kristus menyben valo menetelének. napja. az emberi természet gyözedelmének napja volt.?
F Mert az mi természetünk. a melyet magára vette volt akristus. azon a napon kezdé birni az örök dicsöséget a melyért. teremptetet volt. a kristus a menyekbe menvén, fel vivé magával azokot a szenteket, a kiket meg szabadita a poklokbol. és. a kik hihetö hogy mindenkor véle valának fel támadásátol fogvást. eph. 4. 8. s. leo. serm 1 de ascen. Cap. 4.
K. Miért mondod. hogy a kristus menybe valo menetele. a mi reménségünknek. erös fundámentuma?
F. Mert a kristus menyekbe fel menvén, a mi elöl járonká lett. amint szent pál mondgya. és ótt szüntelen ajánllya. vérét az ö Attyának. a melyet ki ontot érettünk. hebr. 6. 20. 9. 24.
K. Mi formában kel nékünk. tekinteni a kristust menyekben?
F. Három féle képpen. 1. hogy ö kicsoda az Atya Istenhez képest, 2. kicsoda ateremtett állatokhoz közönségesen. 3. és kicsoda az emberekhez különösön.
K. Hogy kel tekénteni a kristust az Atya Istenhez képest?
F. Ugy mint az Attyának képét. dicsöségének fényeségét., mint öröktöl fogva valo. igéjét., erejét, és bölcseségét az Istennek.
K kicsoda ö a teremtett állatokhoz képest?
F. Ö minden teremtett állatok elött valo születetnek neveztetik. ö általa. és ö érette teremtettek mindenek, mindenek ö benne élnek, azö mindenhato szava tart meg mindeneket, ö ujjitot meg minden teremtett állatokot. és az Isten, minden teremtett állatokot az ö hatalma alá vetett.
K. kicsoda a kristus az emberekhez képest?
F ö ami meg váltonk, közbe járonk, szó szóllónk, fö papunk. áldozatunk. templomunk, oltárunk, fejünk, atyánk fia, világoságunk, mesterünk, apostolunk, az ujj testámentumnak Angyala., ö az útt a melyen kel járnunk, ö akapu a melyen kel bé mennünk, ö a kö. és a fundamentum.
(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1054)