Magyarázat.

Sokan meg csallyák magokot a fösvénység iránt. azt tarttyák hogy nincsenek ebben a vétekben, a midön ollyan utakon keresik, és tarttyák meg a joszágokot, a melyek kárára nincsenek másoknak, a midön a költtségek rendekhez képest vagyon, és hogy nem ollyan sobrákok mint a kik magoktol is szánnyák, de emég nem elég. mert ugy is fösvények vagyunk. ha a világi jókhoz kapcsollyuk szivünket., sőt még az ollyan jókhoz is, a melyek öss. örökünk, illyen értelemel. kevesen vannak., a kik fösvények ne volnának., de még joszág nélkül lehet valaki fösvény. a szegények fösvények, a midön agazdagságot szeretik. és a midön szegénységeken suhajtoznak, és azt nyomoruságnak tarttyák. s. aug. supr. ps. 51. num. 14.

K Mik okozák a fösvénységet?

F A kevélység. a minden látásnak. és tudásnak. kivánsága. és a mértékletlenség.. mivel evilági jokótt nem szeretik egyébért, hanem hogy ezen három véteknek eleget tehessenek. s. aug. de confess. lib. 3. Cap. 8.

K A fösvénység nagy véteké?

F. Igen is. mivel. sz.pál. azt mondgya, hogy a fösvénység gyükere. minden roszaknak. 1 tim. 5. 10.

K Micsoda vétkeket okoz rend szerént a fösvénység?

F A nagy szent Gergely, hetet számlál elö. 1. az árulást. 2. a tsalást. 3 a hazugságot. 4. az esküvést, 5. a nyughatalanságot, 6 az eröszakoskodást. 7. a szegényeken valo könyörületlenséget. s.greg. moral. supr jób. libr. 31 Cap. 31

K Mikor halálos vétek a fösvénység?

F Midön inkáb szerettyük avilági jokot az Istennél.

K. Micsoda orvosága vagyon a fösvénységnek.?

F. Az imádság., alamisnalkodás. az akarattal valo szegénység, és a halálrol valo elmelkedés., meg gondolván azt. hogy a halál. erövel el fogja venni töllünk azt a gazdagságot a mellyet ugy szeretünk.

(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1141)


Előző oldal | Következő oldal