F Mikor a törvé.y szé. elött. az igazság ellen bizonyitnak valamit.

K Mitt kell cselekedni, mikor hamis bizonyságot tettek valaki ellen?

F Helyre kel hozni akárt. mellyet tettek felebaráttyoknak [felebaráttyok nak], de sött mé.. viszá is kel mondani a mit mondottak. ha máské.pen nem lehet.

K Micsoda a hazugság?

F A gondolat ellen valo beszé..

K szabadé.né.elykor hazudni?

F Nem. ahazugság mindenkor vé.ek., akár micsoda fé.e állapotban. sött mé. nem is szabad el szinelni a hazugságot, valamely ké. értelmü szokal.

Magyarázat

A Aequivocum. ollyan szó. a melynek ké. értelme vagyon., a mellyel mást akarok meg értetni, nem azt a mit gondolok, nem is azt a mint más érti., a szónak bé.vett szokása szeré.t., a restrictio mentalis: mikor az elmé.ben ollyan értelmet teszek fel. a melyet meg nem magyarázom., azé.t hogy a beszé.ben meg tsalhassak mást, ugy mint. azt ké.dik töllem, ha halgattamé.misé.. azt felelem hogy halgattam., én azt értem azon. hogy halgattam de tegnap.. holot azt akarják meg tudni töllem. ha ma halgattamé. én azt jol látom hogy a feleletem meg tsalta azt aki ké.dezet; ezt hiják tehát restrictio mentálisnak., mind e. mind az aequivocum vé.ek, mert hazugság. mert valamikor mást akarnak meg értetni másal. nem azt a mit gondolnak., a hazugság. st aug. de mendacio Cap 3.

K Hát ha jovára akarjuk meg tsalni felebarátunkot a hazugság szabadé.ollyankor?

F Nem. mert nem kel roszat cselekedni. hogy abbol jó következzé.. ezt szent pal el vé.ezte. rom 3. 8. s. aug.ibid.

(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1214)


Előző oldal | Következő oldal