F Mindenkor, mikor valamely vétekben esnek. fö képpen ha halálos vétekben: matth. 18. 22. Conc. trid. sess 14. Can. 1.

K szükségesé ahoz járulni. midön tsak botsánando vétekben érzik magokat.?

F Igen jó és hasznos akor is., de nem szükséges tellyeségel. mivel lehet más modal is bocsánatot nyerni, ugy mint a töredelmes szivel, alamisnával. böjtel, és más jó tselekedetekel. s. aug. serm. 48. de diversis.

3. Articulus A Töredelmeségröl.

K Mire vigyázon leg elsöben is az ollyan aki a penitentzia tartásnak szenttségéhez akar járulni?

F valoságos töredelmeségel kell lenni vétkeiért.

K Mitsoda a töredelmeség?

F. Az ollyan keserüsége a véteknek, a melyel a vétket meg utálván. fel tészi magában, hogy azt többé nem tselekeszi., Conc. trid. sess. 14. Can. 4.

K Mit tészen eza szó töredelmeség. Contritio?

F Ez a szó. mint egy meg törést tészen. eszerént nevezik., mert mint egy meg töri a szivet, és meg lágyittya. annak keménységét

K Mitsodásnak kell lenni a töredelmeségnek, hogy igazán valo lehesen?

F Annak belsönek. természet felet valonak. mindennél nagyobnak, és közönségesnek kell lenni.

A töredelmeségnek belsönek.kell lenni. azaz, hogy a szivnek belsö részében kel azt érezni, és nem tsak szájjal kell tenni a töredelmeségnek tselekedetit. mivel a szivböl ered a vétek, ugyan a szivett is kell meg törni, mert a szivböl kel származni a meg térésnek, s. Cypr. de lapsis.

A töredelmeségnek természet felett valonak kell lenni, az az hogy a hitt, és a szent lélek indittsa azt fel, és nem a természet szerent valo indulatok. Conc. trid. sess. 14: Can. 3. példának okáért, ollyan ember a ki a vetket sirattya, tartván. a gyalázattol. és az emberek elött valo büntetéstöl; az ollyannak tsak természet szerént valo keserüsége vagyon. egy ollyan ember pedíglen aki bánnya vetkeit., mert azokért.

(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1320)


Előző oldal | Következő oldal