kételkedni. avisgálásban., hanem azon legyünk. hogy illyen nagy dologhoz figyelmeteségel lehesünk, és ahoz elegendö idöt vegyünk.
K Miképpen esmérhettyük meg a lelkünk állapottyát,?
F A Szent léleknek segittségét, és világositását. kell kérni, 2. A fö vétkekröl., a jo erköltsökröl., az Isten. és az anyaszent egyház parancsolatirol, edgy szoval, a keresztényi hivatalainkrol, meg kell jol magunkat visgálni. mert edgy nap, ezekröl itéltetünk meg. meg kell tehát elöznünk a kristus itéletit, meg itélvén magunkot. valamint szent pál mondgya hogy ha mi meg itélnök magunkot, nem büntettetnénk Istentöl, 1 Cor. 11. 31.
K Miröl kell föképpen magunkot meg visgálni.?
F A mi rendünknek köteleségeiröl, a szokásban vett vétkeinkröl, és a szivünkben uralkodo hajlandoságokrol.
K Tartozunké meg visgálni külön külön minden vétkeinket?
F. Igen is, a mennyiben lehet, mert azokot tartozunk meg vallani a papnak, Conc. trid sess. 14. Cap. 5.
K Hogy lehet emlékeznünk minden vétkeinkre?
F Azt meg kell visgálni hogy mitsoda helyen jártunk, mitsoda személyekel társalkodtunk. mitsoda dolgokban fogalatoskodtunk. visgályuk meg kivánságinkot, hajlandoságinkot, szokásinkot,
K Mire kell vigyázni mind ezekben?
F. Meg kell tekénteni hogy mitsoda vétekben estünk, gondolattal. szoval. tselekedetel. és el mulatásal, meg kel tudni a halálos vétkeknek számát, azoknak környül alló dolgait. hogy mitsoda okok, és alkalmatoságok miat estünk mind azokban. mi következhetett mind azokbol, mi reánk, vagy másokra valo nézve,
K Mit kell tselekedni midön jól meg visgáltuk minden tett vétkeinket,?
F. 1. Meg kell az Istent követni szivünkböl, és botsánatot kérni, tölle vétkeinkért, 2. fel kel tenni magunkban hogy soha többé azokat nem tselekeszük, 3. azon kell igyekezni, hogy azokat el kerüllyük, és azokért magunkat meg büntessük.
(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1328)