2 Articulus Az elmelkedésröl. annak szükséges, és könnyü voltárol.

K Mitsoda az elmélkedés?

F Az elmelkedés a, midön az elme valamiben foglalatoskodik, és arrol gondolkodik, a midön valaki valamely tiszttséget akar meg nyerni, vagy valamely hivatalban akar menni., elöre elmélkedik azokrol. és jól meg visgállya uttyát, modgyát, hogy szándékát végben vihesse.

K szükségesé az Isten törvényéröl elmélkedni?

F Igen szükséges., ezt igen jovallya az irás., és a szent atyák. deutr. 6. 7. s. ambr. supr. Cain. et abel. s. aug. libr. 11 de Conf. Cap.2.

K Mitsoda idöben kell elmélkedni az Isten törvényéröl?

F. Az irás azt tanittya hogy mind éjjel, mind napal. deutr. 6. ps. 1. 2.

K De meg leheté a, hogy az Isten törvényéröl. elmélkedgyék mindenkor valaki?

F A mindenkor nem lehet. nem is azt kivánnya az Isten azzal, midön azt mondgya., hogy éjjel napal kell elmélkedni törvényéröl, annak értelme a, hogy mindenkor atörvény szerént kell tselekedni, és a sziv tellyes légyen atörvényel. ugy hogy mindenkor a légyen kalauzunk., kell tehát nékünk gyakorta arrol gondolkodnunk. hogy mit parancsol az Isten nékünk.

K Mitsoda idö leg alkalmatosab az elmélkedésre?

F A reggeli idö, valamint dávid tselekedet, azért, hogy a napot. a törvény szerént tölthessük, estve pedig, azért, hogy meg visgállyuk, miben vétettünk. atörvény ellen. ps. 5. 5.

K Azok. kik nem tudnak olvasni. elmélkedhetneké az Isten törvényéröl.

F. Igen is. és kell is elmélkedniek, gondolkodván azokrol az igazságokrol a melyekre az Isten tanittya öket, akor, amidön a szent irást hallyák olvasni, a midön a pasztorok intésit, és oktatásit halgattyák, vagy pedig avilági sok féle változások iránt. az illyen dolgokrol. lehet elmélkedni atudatlanoknak is.

K Miröl kell leg inkáb, és leg gyakrabban elmélkedni?

F A halálrol, az itéletröl, a pokolrol., aparadicsomrol., a vétekröl,

(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1420)


Előző oldal | Következő oldal