mivel anélkül meg nem halgattatunk, tertul. libr. de orat. Cap 10. imádságinkban
K A kiknek valamely harag, gyülölség, boszszu állás vagyon szivekben. felebaráttyok ellen., az ollyanok, haszontalanul mondgyák el tehát ezt az imádságot?
F Nem tsak haszontalanul. de a magok. itéletekre. és veszedelmekre mondgyák ell. mert mint ha, azt mondanák az Istennek, bánnyál ugy velem, valamint én bánom másokal. meg ne botsás nekem, ha én is meg nem botsáttok.
Hatodik kérés. Ne vigy minket a kisértetben.
K Mit tészen ez a szó kisértet?
F Ennek egy nehány féle értelme vagyon 1. közönségesen azt teszi, mikor valami tudatlan, vagy nehéz dolgot akarnak meg probálni, ezen értelem szerént. az Isten soha sem kisért, mivel mindent tud.
2 Arra is értetik, mikor az Isten meg probálya valakinek jó erkölcsét, hogy azt meg jutalmaztassa, ki nyilatkoztassa., valamint tselekedék Ábrahámal, mikor parancsolá néki fel áldozni fiát, eszerént is kisérti az embereket, az inségekkel, betegségekkel, szegénységel. &c. mind ezek ollyan dolgok, a melyekel meg probállya az Isten hitünket, és jó erkölcsünket, valamint az arany probáltatik, és tisztittatik az olvaszto föld edényben, ezt nevezi az irás kisértetnek. deut. 13. 3. tob. 12. 13.
3. Ez a szó. avétekre valo vivést is tészen, a mely tsak az ördöghöz illik, aki is kisértönek neveztetik., és azokhoz, kik azö ingerlésit követik.
K Mit értesz ezen a szón. kisértetben vinni?
F Ennek egy nehány értelme vagyon, az elsö értelem szerént. azt teszi, mikor valaki valamely rosz tselekedetre viszen mást, 2. mikor meg nem gátol valakit, noha meg lehetne. hogy a kisértetben ne essék, és az Istent meg ne bánttsa,
3. ollyan helyben tenni vagy hadni valakit, a mely noha magában rosz, ne legyen is, de az ö gyengeségére valo nézve, vétekre vivö alkalmatoság lészen. a melyben belé is eshetik.
(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1431)