midön pedig a nyomoruságok az üdveségre használnak., azok mi nékünk jók.

K A gazdagok. akik viszá élnek gazdagságokal, és mind azok. kik a nagy szerentsében el vesztik magokat., nyomoruságot kivánnak hát az Istentöl. mikor ezt az imádságot el mondgyák?

F. Igen is, mivel agazdagságok, és a nagy szerentsék. ö nékik rosz és gonosz, és azt kérik az Istentöl, hogy szabadittsa meg öket a gonosztol.

K Az ollyanok nem igazán kérik hát az Istent. és neki hazudnak mikor azt mondgyák. szabadits meg minket a gonosztol.?

F. Igazán el mondhatni. hogy rend szerént nem tudgyák mit kérnek, nem is figyelmeznek kérésekre, mivel ha ugy imádkoznának a mint kell, azt kivannák hogy az Isten ebben az életben küldgyön nyomoruságot reájok. hogy ha a szükséges az üdveségekre. hogy ha pedig illyen szándékban nintsenek, az imádságok hamis, mivel ollyat kérnek Istentöl, amit nem kivánnak.

K Miért küld az Isten nyomoruságokot mi reánk?

F Hogy meg büntesse büneinket, és hogy azok által. a bünök el töröltessenek. 2. hogy meg üsmértetvén velünk az emberí gyarloságot. hozzája emellyük szivünket, 3.hogy ötet nagyob szeretettel szeresük, 4. hogy a más életben lévö jó után suhajtozzunk.

K Miképpen kell venni a nyomoruságokot?

F Békeséges türesel. az Isten akarattya alá ajánlván magunkot, penitentzia tarto lélekel, és háláadásal.

Hogy az Amen. mit tészen.

Magyarázat

K Mit tészen ez a szó Amen, a melyet minden imádság után mondanak.?

F E sidó szó, és teszi 1. ez igy vagyon. 2. kivánom hogy a légyen, ugy légyen, 3. reá allok arra a mit mondottak, vagy kértek,

K Miért mondgyák ezt a szót, minden imádságnak avégin.?

F Hogy meg mutassák az által, hogy reá állanak mind arra, a mit Istentöl kértenek, az imádságot akár mások mondották el, akar mi magunk,

K Ennek aszonak. mire kell minket indittani?

(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1434)


Előző oldal | Következő oldal