K. Mit tanulhatunk mi ebböl a szent látogatásbol.?
F Azt tanulhattyuk, hogy minden látogatásunknak elégyen a formája, hogy minden látogatásunknak indittoja, a felebaráti szeretet légyen. akikhez megyünk. azokhoz el vigyük a kristust, és a mi beszélgetésink., szentek, épületre valok, és hasznosok legyenek.
K. Mellyek azok alátogatások a mellyeknek a felebarati szeretet az indittoja?
F Azok, a melyeket tsak azért tselekeszük., hogy meg tarttsuk a felebaráti egyeséget, a mely egyeség. nem volna tartos, enélkül a külsö baráttság mutatás nélkül. vagy azért, hogy felebaratunknak lelki, vagy világi hasznára lehesünk, mert az ollyan látogatások a melyek tsak a hir hallásért, idö töltesért, és a mulattságért vannak, az ollyanoknak nintsen közi a felebaráti szeretettel.
K. Mitsoda fogyatkozások vannak rend szerént atársalkodásokban.?
F Leg elsöben is az idö vesztés. a sok ember szollás, trágár beszédek, tsufságok. hizelkedések. haszontalan ditséretek, ditsekedések, a mértékletlen ítal, egy szoval a száz féle hejában valoság melyet ót mondanak,
K. Mit tanulhatunk a szent szüznek ezekböl a szavaibol. Magasztallya az én lelkem az urat, és örvendezet az én lelkem, az én üdvezitö Istenemben.?
F Azt tanulhattyuk, hogy nagy alázatos háláadásal kel vennünk, az Istennek. bennünk valo kegyelmét. és nagy örömel érezük az ö szeretetének indulatit. mert mi tselekeszi a szivnek örömét, hanem az, ha azt birja a mit szeret; az Isteni szeretet tehát kezdete annak az örökös jó. birtokának, de azt meg kel tekénteni, hogy a Boldogságos szüz, nem hogy magának tulajdonittaná az Isten ajándékit, de azokért, minden ditsoséget, és ditséretet ád néki, hogy mi is eszerént tselekedgyünk, mivel a mit tölle veszünk, azt néki visza kel adni, hogy hadd tarttsa meg szivünkben a mit oda tett, ez igy lévén, mennél több jokot veszünk tölle, annál szegényebbeknek kel lennünk lelkünkben. és szivünkben, meg üsmervén magunkban, hogy mindent tölle veszünk, és mindennek viszá kel menni, mint kut fejéhez.
VÉGE
(II. Épistolák: 687)