nedvesitvén az agy velöt, szükséges hogy még jóbban meg emésztessenek. fözettessenek, és meg tisztittassanak, hogy azután éltetö lelkekké valhassanak, és ez az emésztés és tisztittás, hogy ugy mondgyam. az álom által megyen végben. vagy is ugyan a maga az álom, azt láttyuk hogy a föben vagyon ollyan rész, a melyet nevezik az agyvelö ventriculumának, az az, az agyvelö gyomrának, talám ugyan ót is lészen meg az emésztés.
A fáradság honnét vagyon? attol hogy az erekben. és az inakban lévö spiritusok. el fogynak, de az álom azt helyre hoza, mert meg emészvén azt a matériát mely az agyvelöben fel ment, abbol ujjab spiritusok lésznek. melyek el szélyedvén az erekben, és az inakban. meg töltik azt az üreséget, a mely okozta a tagok gyengeségét.
Honnét vagyon a, hogy mikor valaki nem aluszik, vagy eleget nem alut, a feje nehéz. minden tagjaiban lankadságot érez? a nem egyébtöl vagyon, hanem hogy a fö tele vagyon olyan párával. a mely meg nem emésztödöt, mert az agyvelönek nem volt elegendö ideje arra hogy azt meg fözhesse. és hogy abbol ujab spiritusokot tsinálhason. mivel a nyers, és vastag párák, sok idöre oszlanak el. ezek is okozák. a sok ásitást. a szem könyvezést. az or fuvást. a pökést.
Honnét vagyon a, hogy a ki sokat ett. és ivut. a fejét fájlallya, ha eleget alut is,? onnét vagyon. hogy az agyvelö nem emészthette meg mind azt a párát, mely agyomorbol fel ment. honnét vagyon, hogy nem egésséges pór tubákot szini?
E kegyelmedet illeti mutatván angyélika télámonra.
Nem bánom ha engemet illet is tsak ne hagyasd felben a páterel beszédit. mert meg lássuk hogy menti meg magát olyan szokás ellen. a melyet minden követ.
(VI. Az idö Jóll el Töltésének Módgya Minden féle rendben: 24)