hogy ha idején eleit nem veszed, némelykor pediglen az oktatást nem fogod szeretni, és az engedetlenségis beléd szivárkozik, nemelykor az resztcség, gyakorta az tisztátalanság. hazugság, ravaszság. sokszor az ember szollás, esküvés, vagy pediglen az gyülölség, boszu allás. és töb illyenek, azért arra vigyáz, hogy mikor ezeket magadban észre veszed, mentöl hamaréb magadbol ki irtcsad.

Principes obsta, sero medicina paratur. Cum mala per longas, invaluere moras.

2. Mint hogy tellyeségel magunkot meg nem üsmérhettyük. leg inkáb iffiu korunkban. arra valo nézve keresed az alkalmatoságot hogy mások meg intcsenek rosz hajlandoságidról. fökép kik már téged üsmérnek, kiknek kezek alat vagy, de mindenek felet az gyontato atyád, az intést pedig jó néven vegyed, az nehezen ne esék, mert jovadra válik.

3 Mindenek felet kérjed az Isten kegyelmit az magad meg üsmérésire. oh Istenem világosicsad meg lelkemnek setétcségit. had üsmérhessem meg azt. ami néked bennem nem tetczik. és jobbittsam meg szent kegyelmed által. gyakran el mondgyad sz. agostonal. ezt az imádságot, oh Istenem had üsmérjem meg magamot. és had üsmérjelek meg, fiam a leg szükségeseb. hogy magunkot, és az Istent meg üsmérjük, az elsö az alázatoságra, és az jó erkölcsre vezet, az masik az Istenhez valo szeretetre. az mely. az tökélleteségnek koronája.

Tizen hatodik Rész Hogy az jó könyveket kel olvasni

K Minden féle könyveket, nem kel hát nékünk olvasni ?

F. Fiam néked erre az bölcs meg felel. az bölcs ember az regieknek bölcseségit keresi, és magát az prophetáknak olvasásában foglallya, az az. szent dolgokrol olvas, ezt az modot adgya néked az bölcs az jó erkölcsre.

(IV. Az Iffiaknak kalauzza: 472)


Előző oldal | Következő oldal