haragban, minden azt gondollya, hogy az haragra nagy oka vagyon. te pedig gondold meg azt magadban., hogy meg csalatkozhatol. arrol fordisd el az elmédet . . és haragod el mulván, meg látod, hogy más képen fogsz. itélni az dolog felöl.

8. Ha az haragot meg akarod gyülölni. tekinsd meg mikor más haragszik. semmit ollyat nem fogsz benne láttni az mi néked tessék, szintég ollyan vagy te is mikor haragszol. és ha akor az tükörben néznél, el ijednél magadtól.

9. Kerüllyed az haragos ember társaságát. valamint az bölcs jovallya, hogy ne társalkodgy az haragos emberel; szoktasad magadot az mindenekhez valo kegyeséghez. és szelidcséghez. felejsd el mikor meg bántanak, bocsás meg könnyen, mindennel csendesen beszélly. és fiam mindenkor az elmédben légyen, meg váltonknak ezek az édes szavai, tanullyatok én töllem, mert én kegyes, és alázatos szivü vagyok * .

Tizen negyedik Rész Az fele baráttal valo békeségröl, az veszekedésröl, és az gyülölködésröl,

Az haragtol származik az veszekedés, és az gyülölködés, szükséges tehát meg tanulni, micsoda sok roszat okozon az, ez pedig igen közönséges az iffiakban, az melegségekis cselekszi. hogy csak. leg kiseb meg bántodást sem szenvedhetnek., attol is vagyon hogy magok meg gondolatlanok., könnyek az boszu állásra. az gyülölségre, ebböl sok rosz is következik. az töbi közöt. az jó erkölcsnek el vesztése. mert az hol bekeség nincsen, ót nincsen felebaráti szeretet. valamint sz. jakab apostol mondgya. hogy az hol az irigycség vagyon. és az boszonkodás. ót háboruság és minden gonosz cselekedet vagyon *

Ez ollyan örvény az mellyet idején kel el kerülni. most idején kel utálni az veszekedést, és az izetlenkedést. szeresed

(IV. Az Iffiaknak kalauzza: 585)


Előző oldal | Következő oldal