szakálal irják le, azt gondollyuk hogy jol vagyon. avalo hogy az illyen fogyatkozás nem nagy vétek. de sokal jóbb, le irni igazán a dolgot. a menyiben lehet.

A régiek hoszu, köntöst viseltek, valamint mostanában is a világnak nagyob része. hoszu köntöst visel., tsak ennek elötte két száz esztendövel, a frantziák hoszu köntöst viseltek, ameleg országokban mindenkor böv köntösöket viseltek, és a karjokot, lábokot bé nem fedték, azért az ö ruhájokhoz. nem kivántatot nagy mesterség, a szabás könnyü lévén, a varrás is nem sok volt. az izraélitáknak. volt ollyan osztovátájok, amelyen egészen ki szötték ujjason aköntöst, ahoz varrás nem kivántatot. illyen vala akristus ruhája

Semmi uj szokást ök nem kezdettek köntösökben. valamint hogy, még mostanában is anap keleti országokban semmi változás nintsen aköntösben. de ugyan is, mint hogy aköntös atest el fedésire valo, és mint hogy az egész emberi test egyenlö minden idöben, mire valo az a sok féle változtatás, meg lehet aköntösben, az alkalmatoságra. vigyázni. ahideg, vagy a melegre valo nézve, és kinek, kinek tisztességes köntöst viselni, idejéhez, és rendéhez képest, de ha egy szer az alkalmatos köntöst fel talállyák, azt nem kellene többé meg változtatni.

Nem is aleg okosab része szokta avilágnak. annyiszor meg változtatni aköntöst. az ujságot, az aszszonyok, és az iffiak szokták bé hozni, enagy sok hejában valo költtségeket okoz. mondgyuk el azt is. hogy okot ád atsufságra, mert ha valaki meg láttya anagy attya képit, tsak nem szár középig érö dolmányban., azt meg neveti, mivel nem szokot hozá, és azt gondollya hogy régiek nem voltanak ollyan okosak, mint amostaniak.

Mint hogy arégiek soha meg nem változtatták, aköntösök formáját, azert agazdagoknak. mindenkor sok számu köntösök vala. ládájokban, nem is kénszeritettek uj köntös után várakozni, vagy nagy hirtelenségel köntöst tsináltatni, a

(VI. Az Izraéliták Szokásárol: 200)


Előző oldal | Következő oldal