nap Communicáltanak, abarátok sokáig meg tarták azt a szokást, hogy magoknál meg tartották a szent Eucharistiát. és azt magok bé vették, ha papjok nem volt, st.basil.ep.280. ad Caesar.patr. sokan pediglen. akik illyen formán nem tarthattak magoknak. azok két esztendeig sem Communicálhattak, st Chrysost. hom.17. in ep.ad hebr.

A keresztények. igen gyakorlották a szent irás olvasását, a szent benedek régulája is ezt igen hagya, föképpen nagy böjtben, és minden vasárnapokon. st ben. reg l.C.48.

A halgatás abarátok közöt. amint már meg mondottam, igen szükséges volt, azért hogy el lehesen kerülni a beszédben valo vétkeket, amelyek oly közönségesek az embereknél, ugy mint asok ember szollás., szóhordás, tsufság, illetlen tréfa, asok haszontalan beszéd, mindenkor is azt tartották. hogy az aleg jób renden lévö klastrom, ahol meg tarttyák. ahalgatást, a keresztények engedelmesek valának püspökjökhöz, magok közöt egyesek valának. ahiveknek szállást adtanak., és alamisnát a szegényeknek. mind ezeket mostanában is meg tarttyák a klastromokban.

54. Beszélgetés. Hogy mi okbol külömböztetnek meg abarátok külsö képpen.

Azt mondhattya valaki, hogy ha abarátok tsak keresztényi modra, akartanak volna élni, miért kivánták magokot annyira meg külömböztetni külsö képen. atöb emberektöl,? mire valo a meg külömböztetés az ollyan dologban., a mely tellyeségel nem szükséges? mire valo az a Csufos formáju köntös.? aza külömbözés az ételben, le fekvésben, fel kelésben. egy szoval. mire valo mind az, ami öket különös nemzeteké tészi. a töb keresztény nemzetek közöt,? a szerzetesek. miért külömböztetik meg magokot egy mástol, olyan dolgokban, amelyeket se nem hagya, se nem tilttya az Isten

(VI. A Keresztényeknek Szokásirol: 442)


Előző oldal | Következő oldal