2. Articulus. A fösvénységröl.

K Micsoda a fösvénység.?

F. A. világi jokhoz valo rendeletlen szeretett. st aug lib. 4. de civ Dei cap 15

K Mikor rendeletlen a világi jokhoz valo szeretett?

F. A midön a sziv ahoz vagyon ragaszkodva.

K. Hogy lehet azt meg üsmérni, hogy a sziv avilági jókhoz vagyon ragaszkodva?

F Ezen ött jeleknek valamelyikéröl., 1. a midön nagy örömmel kivánnyuk azakot birni., és hogy mód nélkül félünk azokot el veszteni. és azoktol meg fosztatni. 2. a midön azokot igasságtalanul. és az Isten törvénye ellen keresük, vagy is akarjuk meg tartani. 3. a midön azokot nagy nyughatatlanságal. és szorgalmatoságal keresük. 4 a midön. azokal szükségünk felet élünk. azért hogy eleget tegyünk. akevélységnek. és a mértékletlenségnek., 5 a midön a szükségen fellyül valot a szegényeknek nem adgyuk.tim. 6. s. aug. serm 43. de diversis.

K Miröl lehet meg üsmerni. hogy a sziv nincsen ragaszkodva a világi jókhoz.?

F. 1. A midön azoknak birását valoságos boldogságnak nem tarttyuk. se azoknak el vesztésit nyomoruságnak 2. amidön jobban szerettyük szegénységben élni mint sem rosz utakon gazdagságot szerezni. vagy azokot meg tartani. 3. a midön nem a rosz kivánsagokot keresük meg elégitteni. hanem csak a szükség, és a bé vett. jó szokás szerént akarunk élni azokal. 4. a midön. másokal jól teszünk, és a szegényeknek adgyuk. a szükségen fellyül valokot.

K Ez igy lévén kevesen vannak tehát a kik nem fösvények.?

F. Igen is. mivel nagyob része a keresztényeknek. a fösvénységért vész el. söt még az a nyomoruság, hogy kevesen gondolkodnak arrol.

(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1140)


Előző oldal | Következő oldal