Magyarázat

K Mellyek azok akegyelmek. amellyekre int szent pál hogy hejában ne vegyük?

F A kristusban valo hitt, az Évangyéliumi igaságokrol valo üsmerettség. az ö példájának szenttsége, aszenttségeknek kegyelme, a szent indulatok, és kivánságok, melyeket a jó erkölcsre ád, ha ezekel nem élünk, ezekért alázatosabbak nem leszünk. magunknak jobban ellene nem mondunk, békeséges, türöbbek, és adakozobbak nem leszünk, igy akegyelmet haszontalanná teszük, és haszon nélkül veszük.

K. Mitsoda, az az alkalmatos idö, amelyröl szol az Apostol.?

F Az, ez életnek egész ideje, a mely az ur irgalmaságának ideje. az ollyan idö, a melyben az Anyaszent egyház tiszteli anagy titkokot, példának okáért, a negyven napi böjtnek ideje, a melyben a mennyei tárház meg vagyon nyitva; ahonnét az Isten osztogattya kegyelmét, apenitentzia tartoknak, és az ártatlanoknak bövségel; élni kel tehát azzal a szent idövel., ha abban a kegyelemben részesülni akarunk, mivel ha azt az idöt el veszttyük. magunk gondatlanságibol, félö hogy az Isten elne távozék töllünk, és magunkra ne hadgyon. attol is füg a mi örökké valoságra valo sorsunk, mert abban az idöben akarja akristus közleni velünk. halálának gyümölcseit, ha részt akarunk venni szenvedésiben a penitentzia által. hogy ha pedig hejában el hadgyuk azokot adrága orákot el mulni, mindent el vesztünk, és magunkot is, hogy pediglen ezekre figyelmeteségel legyünk, az Anyaszent egyház. azért olvastattya ezt a levelet. aböjt kezdetin, mivel ez, az aratásnak ideje. lévén, mindennek szükséges esztendöre valot gyüjteni.

K Mire tanit még minket szent pál ebben aletzkében?

F Meg akarván amaga viselésit menteni, amely ellen sokat beszéllének, le irja magát. és egyszers mind formáját is adgya a maga munkáiban., és jó erkölcseiben. egy valoságos Évangyéliumi pásztornak. amaga hivatallyát annyiban viszi méltán végben, a mennyiben az ö maga viselése hasonlit ehez anagy Apostoléhoz

K. Mitsoda jó erkölcsököt kiván az egyházi szolgáktol?

(II. Épistolák: 179)


Előző oldal | Következő oldal