fel gerjesztetvén., fel gyulaszttya életünknek. tellyes forgását., 3. 6. ritka is hogy a sok beszédben, hivalkodás, hazugság. ember szollás. rágalmazás. ne légyen.
K Miért tészi azt is hozá, hogy késedelmesek legyünk a haragra?
F Mert az ígen ritka hogy a sok beszéd közöt vetekedések ne támadgyanak, a melyek haragot indittanak, a harag idegenséget, azután gyülölséget. okoz, a harag az elmét fel haborittya, az okoságot el távoztattya, ollyat mondat, és gondoltat velünk, a mely se nem igaságos, se nem valoságos. ámbár okosan, és hellyesen inttsünk is valakit., de ha indulattal vagyon, nem lészen hasznos. ezért is mondgya szent Jakab, hogy az emberek haragja, az Isten igasságát bé nem tölti.
K. Mellyek azok atisztátalanságok, és gonosznak bövölködési, a mellyeket ki kel vetni, hogy bé vehessük az Isten igéjit szelidségel.?
F. Lehet azokon érteni azt a kevély maga hittséget, mely el hiteti hogy bövölködünk észel, elmével, azért ellene is állunk gyakorta az igasságnak, ezért is nevezi ezt az Apostol tisztátalanságnak, és agonosz bövölködésinek, mert a szivet meg rontván, sok vétket okoz, az Évangyéliumal valo ellenkezésért, holot az Évangyeliumi ige, az üdveségnek magja azokban. kik azt szelidségel veszik bé, és ahoz képest viselik magokot.
Évangyélium.
szent Jan. 16. 5.
És most ahoz megyek. aki engem küldöt, és senki közülletek meg nem kérd engem. hová mégy, de mivel hogy ezeket szollottam néktek, szomoruság töltötte bé sziveteket, de én igazságot mondok néktek, használ néktek hogy el mennyek, mert ha el nem megyek, avigasztalo nem jö hozzátok, ha pedig el megyek, el küldöm ötet hozzátok, és mikor az el jövend, meg feddi avilágot abünröl, és az igazságrol, és az itéletröl, a bünröl ugyan, mert nem hittek én bennem. az igazságrol pedig mert az Atyához megyek, és már nem láttok engem, az itéletröl pedig, mert avilág fejedelme már meg itéltetett, még sokat kellene néktek mondanom, de most elnem viselhetitek, mikor pedig el jövend amaz igazságnak lelke, meg tanit titeket minden
(II. Épistolák: 553)