még akét nyelvüségelis, amely el fedezi avaloságos gondolatit, ez avétek igen közönséges.

Sokszor ugy tétetik, hogy betsülik azt. akit nem betsülnek., mint ha szolgálni akarnának néki, noha ahoz semmi kedvek nintsen., mint ha nem akarnának ártani annak, akinek titkoson kárt tesznek, olyan dolgokrol. vigadni, amelyeket bányák., olyan dolgokot tselekedni, másokért. a melyeket valojában tsak magokért, tselekeszik. többet igérnek, mint sem amenyit akarnak meg tartani. az igazságot el fedezik, vagy azért. hogy tréfának tarttsák. vagy azért. hogy emberségéseb embereknek tarttsák.

Azok. akik akét szinuségre adhattyák magokot. igen könyen reá veszik magokot ahazugságra is. amidön abban valami hasznot látnak, mert a ki akitsinyben nem hü. nem lehet az, anagyban, a kipedig aleg kiseb részire is vigyáz az igazságnak. az, aleg hasznosab hazugságtol is eltávozik. mert aki hü akitsinyben. anagyban is alészen. szent jakab azt mondgya. nékünk. hogy a ki nem vétkezik beszédében. atekélletes ember, és egész testét meg zabolázhattya. tehát aki igaz. az, atekélleteségnek uttyát hamar el éri.

Mint hogy az Isten maga az igazság. és az Isten tsak egyedül valo. ebböl következik., hogy az igazság is tsak egy. az igazság. együgyü, valamint az Isten hogy együgyü valoság. az Istenben nintsen se homályoság. se árnyék. se változás. ugy az igazság is tiszta, világos. és mindenkor egyaránsu. a midön a sidok azt kérdék akristustol. hogy ki adot volna néki arra hatalmot. hogy atemplomban tanittson.? akristus nem akarván nékik meg felelni, minden himezés nélkül mondá nékik, én is egy kérdést akarok néktek tenni, amidön arra meg feleltek., én is meg mondom hogy mitsoda hatalombol tselekszem azt. de a sidok nem akarnának meg felelni a kristus kérdésére. és hogy a feleletet el kerülhesék. azt mondák. hogy nem tudnák. mit kérdene töllök, akristus látván. tsalárdságokot. mondá, nékik. én sem mondom meg tehát. mitsoda hatalombol tselekeszem ezeket sok számu

(III. A Valoságos Keresztényeknek Tüköre: 874)


Előző oldal | Következő oldal