Magyar Tudományos Akadémia
Bölcsészettudományi Kutatóközpont
Irodalomtudományi Intézet
Országos Tudományos
Kutatási Alapprogramok

Mikes-szótár

Súgó

1. Útmutató a kereséshez

Ezzel a programmal az MTA BTK Irodalomtudományi Intézetének XVIII. századi osztályán szerkesztett Mikes-szótárban lehet egyszerű és összetett kereséseket végezni. A korpusz mintegy 1,5 millió szövegszóból áll Mikes összes műveinek kritikai kiadása alapján.

A címszó kiválasztása után a teljes szócikk az ablak közepében jelenik meg, majd a forrásmegjelölés rövidítésére kattintva a bővebb, egyoldalnyi szövegkörnyezet található a harmadik hasánban. A lap aljáról az előző és következő oldalakra is el lehet jutni.

A szócikkek felépítése

csak – 1066 címszó, összes előfordulás száma
cak alakváltozat
cak – 1 szóalak, szóalakhoz tartozó előfordulások száma

más országokban. ahol ót is cak lassanként kezdették, ebben az országban (TL 102) példamondat, műcím rövidítése lapszámmal (a kritikai kiadásban levő műcím rövidítve, a kritikai kiadás megfelelő kötetének a lapszáma)

A művek rövidítései a kritikai kiadás kötetszámával és a műcímekkel

C/A – V/1. Catechismus Formájára valo kőzőnséges Oktatasok

C/B – V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások

É – II. Épistolák

IJE – VI. Az idö Jóll el Töltésének Módgya Minden féle rendben

IK/A – IV. Az Ifjak Kalauza

IK/B – IV. Az Iffiaknak kalauzza

ISZ – VI. Az Izraéliták Szokásárol

KG – III. Keresztényi Gondolatok

KJÉ – III. A Kristus Jésus Életének Historiája

KKU – III. A Keresztnek királyi uttya

KSZ – VI. A Keresztényeknek Szokásirol

ML – I. Misszilis levelek

MN – III. Mulattságos napok

SUT – VI. A Sidok és az Ujj Testámentumnak Historiája

TL – I. Törökországi levelek

VKT – III. A Valoságos Keresztényeknek Tüköre

A szócikkben megjelenő speciális jelek, rövidítések

A szögletes zárójelben levő címszó azt jelöli, hogy Mikes nem a mai formájában használta a szót. Ha a többelemű címszó egy része áll csak szögletes zárójelben, akkor az író műveiből csak a zárójelen kívüli címszórész adatolható, például: [Santiago de] Compostela.

A ** jel Mikes sajátos, önálló szóalkotásait, az ún. mikesi szavakat jelöli, a * a nem szótárazott képzett szavakat. A szóösszetétel elemeit a | jel választja el.

Bizonyos címszavakhoz utaló tartozik, ennek két fajtáját különböztetjük meg. Az egyik kiemelt, a Mikes-szótáron belüli aktív utalás, amelyre kattintva eljuthatunk a hivatkozott szótári szócikkhez. Ha az utalás nem aktív, akkor nem a Mikes-szótárban, hanem más szótárakban, lexikonokban található meg a szócikk. Ha ezeket a nem aktív utalásokat írjuk be a szókeresőbe, akkor az utaló szócikkek segítenek eljutni a Mikes-szótárban meglevő formákhoz, például: Damiani l. Damianus.

A török szavak esetében a nyelvi eredet „tör.” megjelölése mellett a török nyelvi forma is megtalálható. A szóalakok és alakváltozatok előtti + jel az összetételi forma egybe- vagy különírásának rekonstruálhatatlan voltára utal. Az egyszerű szavak alakváltozatának bizonytalan alakjait ?-lel jelöltük. Azokban az esetekben, amelyekben nem tudtuk egyértelműen meghatározni az alakváltozati tövet, a biztos tőrészlet után kötőjelet tettünk.

2. Szócikkek keresése

Minden keresést az alsó menüsorban levő Keresés hivatkozásra kattintva indítunk.

Betűrendes szókereső

A betűrendbe állított címszóállomány a megfelelő kezdőbetűre kattintva listázható. A címszót kiválasztva a keresett szócikk az ablak közepén jelenik meg. A forrásrövidítésre kattintva a harmadik hasábban a bővebb szövegkörnyezetet kapjuk meg.

Kiemelt szócsoportok

A kiemelt szócsoportok a tematikus kutatásokat segítik, de természetesen megtalálhatók a teljes szócikkállományban is. A Mikes-szótárból egy kattintással listázhatók azok a szavak, amelyek Mikes önálló szóalkotásainak tekinthetők: Mikesi szavak. De lekérdezhetők a Tulajdonnevek és a Török szavak is.

A keresőmező használata összetett kereséshez

Kereshetünk egész szavakat vagy megadott betűsorozatot tartalmazó szórészleteket is.

Az első esetben a keresendő szót kell beírni, majd megnyomni az enter billentyűt vagy kattintani a bal oldali, Keresés gombra, és megkapjuk a keresett szót, például: gyermek. Ilyenkor a keresési kifejezésként megadott szó jelenik csak meg a találatok között annak összetett, képzett alakjai nélkül.

A második esetben minden olyan betűsorozatot tartalmazó szót megkapunk, amelyben megtalálhatók a keresett karakterek. Ha a betűsorozat után * jelet írunk, például: gyermek*, akkor a program az összes gyermek kezdetű szót listázza: gyermek, gyermekágy, gyermekágyas, gyermekes stb. Ha a * jelet a keresett szó elé tesszük, akkor az adott betűsorra végződő összes szót kapjuk meg, például a *ágy esetében gyermekágy, jobbágy stb. Szó belseji előfordulás keresése esetén a betűsorozat elején és végén is használjuk a * jelet. Így például a *láb* eredményeként harminclábnyi, hatvanlábnyi, koldusláb stb. a kapott találatok. (Ezeknél a kereséseknél a program kiadja a keresett betűsorozat szó eleji és szó végi előfordulásait is.)

Alapesetben a címszavak között tudunk így keresni, de a megfelelő rádiógomb kijelölésével választhatjuk azt is, hogy ne címszavakat, hanem alakváltozatokat vagy szóalakokat listázhassunk. Ha a mai alakok relevánsak, akkor javasoljuk a címszavak lekérdezését, például: hacsak, a régies alakok esetében pedig a másik két típust, például: hatsak.

Nemcsak a címszavakra, hanem a szóalakra, alakváltozatra történő kereséseknél is megkapjuk a teljes szócikket eredményül, ilyenkor a megfelelő részt barna szín emeli ki. Szóalakok lekérdezésekor a magánhangzóra végződő szavak esetében azokat a toldalékos alakokat nem találja meg a program, amelyekben a szó végi magánhangzó megváltozik (pl. a dárda esetében a dárdák), és az egyéb tőváltakozásokra sem tud tekintettel lenni. Kiemelés nélkül azonban ezeket az alakokat is megtaláljuk a szócikkben.

A keresést futtathatjuk a teljes korpuszban vagy a szövegek egy kiválasztott részében. Ha nem az egész korpuszban szeretnénk találatokat kapni, csak bizonyos műben vagy művekben, jelöljük ki a ctrl billentyű és az egér bal gombjának a segítségével a keresendő műve(ke)t, majd jelöljük meg a példák csak a kiválasztott forrásokból kiválasztónégyzetet. Így a keresés csak a kijelölt szövegekben fut. Ilyenkor a szócikknek csak az a része jelenik meg, amely a kijelölt szövegeket tartalmazza. A keresett szövegeket és a teljes szócikket illetően is megkapjuk ezekben az esetekben az előfordulások számát. Ha nem akarjuk korlátozni a keresést, hagyjuk üresen a példák csak a kiválasztott forrásokból kiválasztónégyzetet.

Ha csak a * jelet írjuk be a szókereső mezőbe, akkor minden egyes szót listáz a program, ami a többi keresési feltételnek eleget tesz. Megkaphatjuk tehát például a Törökországi levelek teljes címszóállományát a szócikkekkel együtt, ha a címszavaknál a * jelet írjuk be, és a műveknél kiválasztjuk a Törökországi leveleket, majd megjelöljük a példák csak a kiválasztott forrásokból kiválasztónégyzetet; a teljes szótár azonban nem listázható.

3. Példák összetett keresésre

Melyek a galamb előtagú címszavak a Törökországi levelekben?

Keresőmező: galamb*

címszó kiválasztva

példák csak a kiválasztott forrásokból megjelölve

Törökországi levelek megjelölve

Keresés gomb vagy enter

Melyek a utótagú szóalakok Mikes életművében?

Keresőmező: *kö

szóalak kiválasztva

Keresés gomb vagy enter

Hány előfordulása van a fenék kezdetű szavaknak Mikes életművében?

Keresőmező: fenék*

szóalak kiválasztva

Keresés gomb vagy enter

a barnával kiemelt adatok összege


Nyitólap | Előszó | Keresés | Impresszum