vilagosittya a vaknak testi szemeit, vagy olyan embernek ki a szemeit bé hunnya, avilágoság tulajdonsaga ahogy vilagosittson., de az emberek attol el forditták szemeket, minden világoságokot, boldogságokat; abban veték, és bölcseségeket arra forditák hogy ateremtet állattal élhetnének, és az Istent el felejték, avilágoság bennek világositot, de ök magokon kivül valának, és az rendeletlenségért, mely öket akülsö, és teremtet tekéntetekre vezette, és a világoságtol el választotta, tsak a setettségben maradának, és nem láthaták többé, a valosagos vilagosagot.

K. Miképen üsmértette meg magát az Emberekel. ez az Isteni világoság.?

F Mint hogy az emberek tsak testiek valának, és tsak az érzékenységbeli dolgokra, és tsak ateremtet állatokra függesztették vala szemeket, és a vilagoság., aki az Isteni Ige, mi hozánk hasonlo testet vévén magára azért hogy tsak ötet tekénttsük, fel ékesité azt a testet bölcseségel, igaságal szenttségel., és az maga Istenségével, ugy hogy az emberek láthato szin alat üsmérvén az Istent, az által aláthatatlan dolgoknak szeretetire vezettessenek,

K Miképen lehetet volna ezt az Igét meg külömböztetni atöb teremtet állatoktol, hogy ha valaki azt meg nem mutatta volna.?

F Ugyan erre a végre küldötte volt el az Isten keresztelö szent Jánost, hogy a kristus hozája menvén a keresztelkedésre, asok nép közöt ötet meg külömböztesse, és ujjával nékik meg mutassa. ök nem tudták avilágoságnak. evilágra valo jövetelét, se azt hogy közöttök volna, de szent János bizonyságot tett rolla, és az ö bizonysága annál is inkáb bé vehetöb vala, hogy ötet magát gondolák lenni annak avilágoságnak, az ö nagy szent életiért.

K. Nem kellé mindenikünknek bizonysagot tenni akristusrol?

F Minden bizonyal kell, minden keresztyenek bizonysagot tenni rola, közölni kel az ö igasságának vilagoságát azokal kik kezünk alat vagynak, vagy a kikel egy társaságban vagyunk, meg mutatván azt nékiek magunk viselésiböl, vagy beszédinkböl, és eszerént bizonyságot teszünk akristusrol., és az ö szenttséges voltárol. akoron mutattyuk meg magunk viselésiben, és beszédinkben, akristus világoságát, amidön minden szándekinkot, tselekedetinket, az Évangyeliumi tudományhoz intezzük, valamint keresztelö szent János tselekedék, mivel akristus azért lött emberré., és azért üsmértette meg magát

(II. Épistolák: 67)


Előző oldal | Következő oldal